Category Archives: Datacom

Smidig fiberbox från HellermannTyton

Liten och smidig Fasadbox som inte tummar på kvalitet! Passar perfekt på alla typer av väggar och är huset byggt med lockläkt så får den plats emellan. Medföljande tätningar för att hantera 1 st kabel/dukt 4,6-5,6 mm samt 1 st kabel/dukt 7 mm. Ena tätningen kan även användas som tätplugg.

Teknisk fakta:

  • Uppfyller kraven för Robust Fiber.
  • IP 68 klassad.
  • IK 8 Klassad.
  • UV tålig både som vit eller svart.
  • Inbyggt Gore-Tex membran som ventilerar ut ev. kondens som kan bildas i skiftande temperaturer.

Till katalog

Stingray Ny blåsfiberkabel från Hexatronic

Stingray finns i olika varianter från 2 till 12 fiber i varje enhet. Det högteknologiska mantelmaterialet gör blåsfibern mer lättskalad samtidigt som blåsprestandan förbättras.

För 2-fibersversionen har en fyllnadstråd lagts till vilket gör blåsfibern styvare och ännu mer robust samtidigt som blåsprestandan ökar markant. Med en högkvalitativ fiber av typen G657A1 Ultra får man 100% kompatibilitet vid skarvning mot en traditionell G652D fiber i kombination med utmärkt böjprestanda. Inga förhöjda dämpningar vid fiberskarvning!

Till katalog

Actassi Nya datakablar

Schneiders har uppdaterat alla Actassi datakablar enligt CPR. Kablarna finns på vår web och även i en ny katalog från Schneider.

Ladda ner katalogen här: Actassi Datakabel

Fiberuttag 2xSC simplex Excel

Fiberuttag i plast för 2st SC-simplex mellanstycken.

Fiberpanel 24x SC duplex Excel

Gejderförsedd utdragbar patchpanel för 24st SC-duplex/LC-quad mellanstycken. Levereras med 19″ fästen, kabelhållare, buntband och skarvhållare.

Till katalog

Låsbara patchkablar Excel

Med Excels låsbara patchkablar undviker man oavsiktliga avbrott genom att någon misstag drar ut fel kabel.

För att ta bort patchkabeln behövs en speciell nyckel. Kablagen finns i flera länger i både kat 6 och 6A.

Till katalogen

Kat6 UTP

Kat 6A STP

Oskärmat Kat 6A datanät, Excel

Nu har vi utökat datanätsssortimentet från Excel med ett komplett oskärmat Kat6A system. Produkterna passar i Excels standardlock och paneler.

Till katalog:

Kabel Kat6A UTP

RJ45 jack Kat6A UTP

Patchkabel Kat6A UTP

 

Förläng din PoE installation med fiber

Nu kan du förlänga din PoE installationen med fiber.

Installationen kan vara för t.ex. kameraövervakning, Wi-Fi-accesspunkt eller annat som använder PoE.


Med kombinationskabel och mediakonverteraren så kan man nu nå mycket längre med sin PoE installation.
Kabeln är en hybridkabel, med fiber och koppar, kopparledare för strömmatning och fiber för kommunikationen.
Från mediakonverterteraren får man PoE eller PoE+ via ett RJ45 uttag.
Till katalog

Kalkylator

Patchkablar i många färger. Excel

Nu kan vi erbjuda Excels patchkablar i en mängd olika färger och längder. Kablagen finns i både Kat 6 och Kat 6A utförande.

Till katalogen

Uttagsboxar Kat6 utp Excel

Kompletta uttagsboxar med 1 – 6st Kat6 UTP uttag. Slitsanslutning av kabel. Försedd med märkskylt och data/telefonmärkningar. Dammlucka. Levereras med dubbelhäftande platta och buntband.

Till Katalog